Jak żyć z alergią?

Autor: Koniecznie przeczytaj
Drukuj artykuł

Alergia jest obecnie problemem, z którym musi zmagać się bardzo wiele osób. Czy są one skazane na cierpienia? Czy można jednak żyć z chorobą alergiczną, nie przejmując się i ciesząc każdym dniem? Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czym jest alergia, skąd się bierze i jak jej zapobiegać.

Co to jest alergia?

Z definicji alergia (uczulenie) jest nadmierną reakcją układu odpornościowego. Kiedy nasz organizm jest wystawiony na działanie alergenu (substancji uczulającej), zmuszony jest do obrony. W wyniku nadwrażliwości układu immunologicznego następuje reakcja alergiczna, objawiająca się kichaniem, katarem, łzawieniem, a nawet trudnościami w oddychaniu. Może też wystąpić pokrzywka (czerwone guzki lub plamy na skórze) oraz inne reakcje skórne.

Naukowcy uważają, że choroby alergiczne mają podłoże genetyczne (alergia jest dziedziczna). Organizm osłabia się wraz z wiekiem, w związku z czym system immunologiczny staje się bardziej podatny na choroby. Dlatego też alergia może ujawnić się nawet w późnym wieku.

Co jest przyczyną choroby alergicznej?

Uczulenie może być spowodowane przez wiele czynników: roztocza w kurzu, pyłki kwiatów, zarodniki grzybów, sierść zwierząt, żywność, jad owadów lub substancje chemiczne. Najczęściej spotykaną formą alergii jest uczulenie na pyłki kwiatowe, jednak wiele osób cierpi też z powodu uczulenia na kurz lub sierść psów i kotów.

Jak zapobiegać alergii na pyłki i kurz?

Najczęściej osoby z tym typem alergii cierpią w okresie od wiosny do jesieni. Aby uniknąć nieprzyjemnych reakcji alergicznych można zastosować się do paru prostych porad. Przede wszystkim w okresie pylenia należy unikać wycieczek za miasto szczególnie na wieś zwłaszcza w okresie sianokosów. Spacer po łące i to w dodatku nad stawem czy innym zbiornikiem wodnym nie jest też najlepszym pomysłem. Gdy reakcja alergiczna już wystąpi dobrze jest oddychać przez wilgotną chusteczkę. Jeżeli chcemy koniecznie wyjechać na jakiś urlop na łono natury, to najlepiej wybrać góry lub morze - jest tam mniej pyłków.

Naszych milusińskich towarzyszy życia - psa lub kota czy inne zwierze, które wyprowadzamy na podwórko, trzeba często kąpać specjalnymi preparatami dla zwierząt. Na ich sierści osadzają się również pyłki. Przed kontaktami z pyłkami powinno się chronić zwłaszcza małe dzieci, które są najbardziej narażone na działanie alergenów. Bardzo często pyłki rożnych roślin unosząc się w powietrzu dostają się do domu i osiadają na płaskich powierzchniach i meblach. Dobrze jest więc zamykać na noc okna w sypialni oraz często i dokładnie sprzątać dom. Na rynku jest obecnie bardzo dużo specjalnych środków czystości np. antystatycznych płynów do podłóg, mebli czy sprzętu TV, które pomagają pozbyć się i zapobiegać osiadaniu kurzu i pyłków. Warto zaopatrzyć się w specjalny odkurzacz z wieloma filtrami, który skutecznie zatrzyma kurz, pyłki czy sierść zwierząt.

Alergia na chemię

Oprócz alergenów wziewnych (kurz, sierść, pyłki itp.) występują również alergeny kontaktowe (metale, substancje chemiczne, kosmetyki, itd.). Środki czystości są naszym sojusznikiem w walce z brudem, kurzem i pyłkami oraz w pielęgnacji naszej skóry i zdrowia. Jednak jak na ironię, zanieczyszczenie środowiska i otaczająca nas z każdej strony chemia, może się również przyczynić do wystąpienia alergii. Każdy kosmetyk składa się z wielu substancji chemicznych, a wiele z nich może powodować uczulenie. Najczęściej odczyn alergiczny po zastosowaniu kosmetyków następuje na skutek działania takich alergenów takich jak: barwniki, konserwanty, substancje zapachowe, składniki roślinne, metale ciężkie (występujące niekiedy w śladowych ilościach). Może on powodować takie objawy na skórze jak: zaczerwienienie, swędzenie lub pieczenie, wysypki - grudki lub pęcherzyki oraz złuszczanie się naskórka.

Jak zapobiegać alergii na chemię?

Na szczęście na rynku dostępne są specjalne kosmetyki i środki czystości dla alergików. Wybór jest spory i umożliwia normalne funkcjonowanie bez obawy o wystąpienie uczulenia. Tego rodzaju kosmetyki i środki czystości określane są często jako hipoalergiczne, kosmetyki dla skóry wrażliwej oraz dermo kosmetyki. Są one bezpieczne, ponieważ nie stosuje się w nich żadnych barwników, substancji zapachowych, konserwantów i stabilizatorów. Składają się one z naturalnych składników takich jak: glinka, allantoina, prowitamina B5, kiełki pszenicy, wyciąg z nasion lnu, algi morskie, aloes, wyciąg z kwiatów lipy, olej z migdałów, z awokado, z nasion bawełny, itp.