Skóra naczynkowa - wskazówki pielęgnacyjne na lato

Autor: Koniecznie przeczytaj
Drukuj artykuł

Popękane naczynka to jedna z najtrudniejszych do wyleczenia dolegliwości. Wrażliwość skóry jest w znacznej mierze uzależniona od czynników atmosferycznych oraz stosowanych do pielęgnacji ciała kosmetyków. Czasami jednak dobór odpowiednich preparatów nie wystarcza, by skutecznie pozbyć się problemu.

Lekarz dermatolog Irena Serówka z centrum DER-MED odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące pielęgnacji skóry naczynkowej.

Jakie są przyczyny kruchości naczynek?

Dolegliwości te mają różne podłoże. Najczęściej pękanie naczynek jest spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia lub zmianami hormonalnymi, występującymi szczególnie w okresie menopauzy. Problem ten dotyka kobiet w różnym wieku, a tendencja do powstawania tak zwanych pajączków dodatkowo nasila się u osób cierpiących na alergię. Na pękanie naczynek skarżą się również pacjenci z nadciśnieniem tętniczym oraz wrodzoną wrażliwością naczyń krwionośnych.

Jakie czynniki powodują nasilenie się dolegliwości?

Przede wszystkim są to czynniki atmosferyczne, takie jak bardzo niskie oraz wysokie temperatury, wiatr , a także długotrwałe przebywanie na słońcu. Osoby z tendencją do pękania naczynek powinny unikać narażania skóry na tak zwane szoki termiczne - dotyczy to zarówno okresu zimowego, kiedy z nagrzanych pomieszczeń wychodzimy na mróz, jak również korzystania z sauny, solarium czy intensywnego opalania się. Powstawaniu pajączków mogą sprzyjać również nieodpowiednio dobrane kosmetyki, dlatego należy zwrócić uwagę, czy w stosowanych przez nas preparatach nie ma substancji, które mogłyby dodatkowo podrażniać skórę.

Jak pielęgnować skórę naczynkową?

Przede wszystkim trzeba wybierać preparaty, które mają działanie wzmacniające oraz uszczelniające naczynka. Kosmetyki muszą również zawierać w swoim składzie filtry UV oraz substancje zabezpieczające skórę przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Do codziennej pielęgnacji wskazane są środki przeznaczone dla cery wrażliwej i naczynkowej. Takie preparaty uzupełnione o witaminy PP oraz C, pomagają w walce z nadmierną kruchością naczyń. Ważne jest również, by nie narażać skóry na kontakt ze zbyt ciepłą wodą oraz nie podrażniać jej peelingiem czy mocno złuszczającym naskórek żelem do mycia twarzy.

W jaki sposób można pielęgnować skórę naczynkową w gabinetach kosmetycznych?

Chociaż skóra naczynkowa jest szczególnie wrażliwa, to jednak salony kosmetyczne oferują szereg zabiegów wskazanych dla tego typu cery. Polecane są szczególnie terapie łagodzące, regenerujące oraz wzmacniające kruche naczynka. Dodatkowo w gabinetach DER-MED można wykonać zabieg laseroterapii - jednej z najlepszych metod leczenia pajączków.

Na czym polega laseroterapia w przypadku leczenia naczynek?

Wiązka światła emitowanego z lasera przechodzi przez skórę, a w zetknięciu z hemoglobiną prowadzi do obkurczenia i trwałego zamknięcia naczynia. Warto dodać, że podczas zabiegu laser nie wpływa na pozostałe struktury i tkanki, dzięki czemu wyeliminowane zostaje ryzyko powstawania blizn. Naczynia zamykane są na stała, w ciągu kilku dnia od wykonania zabiegu następuje resorpcja, czyli naturalne wchłonięcie się zmiany przez organizm.

Czy jeden zabieg wystarczy by pozbyć się problemu?

To, ile zabiegów należy wykonać ocenia lekarza. Niemniej jednak, ich liczba zależy od gęstości, głębokości położenia i średnicy naczyń. Dlatego niektóre zmiany wymagają kilku naświetleń, które są przeprowadzane w przeciągu paru miesięcy. Często jeden zabieg wystarczy, aby zamknęło się naczynko, tylko należy dbać o skórę, aby sie nie otworzyło lub nie pojawiło kolejne. Laseroterapia jest jednak najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodą leczenia pajączków.

Kiedy można wykonać zabieg?

Laserowe zamykanie naczynek najlepiej jest przeprowadzić jesienią, aczkolwiek już w lecie warto skonsultować się z lekarzem i dobrać indywidualny program leczenia. Dodatkowo można teraz rozpocząć kurację specjalnymi preparatami wzmacniającymi naczynka, dzięki czemu zabieg laseroterapii przyniesie lepsze efekty w krótszym czasie.

Kiedy metoda laserowa jest skuteczna?

Laseroterapia może być z powodzeniem stosowana w leczeniu naczyń płaskich, gwieździstych, starczych oraz tak zwanych teleangiektezji. W zależności od celu terapii, lekarz dobiera odpowiednie parametry lasera oraz ustala indywidualny dla każdej pacjentki harmonogram zabiegów.

Jakie są przeciwwskazania dla wykonania zabiegu?

Laseroterapii nie mogą poddać się osoby cierpiące na niewyregulowaną cukrzycę, bielactwo, łuszczycę, zaburzenia krzepnięcia krwi oraz takie, u których występuje skłonność do powstawania bliznowców. Od laseroterapii muszą powstrzymać się kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, a także pacjenci przyjmujący leki światłouczulające. Przed zabiegiem nie należy się opalać, spożywać alkoholu ani herbatek ziołowych mogących podrażniać skórę (między innymi z dziurawca i nagietka).

Dlaczego osoby z niewyregulowaną cukrzycą nie mogą poddać się laseroterapii?

Ponieważ u chorych na cukrzycę znacznie szybciej dochodzi do pojawiania się zwyrodnień o charakterze miażdżycowym. Z czasem pojawiają się również zaburzenia w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych, związane z rozwojem zmian w warstwie komórek, które wyścielają naczynia krwionośne od wewnątrz. W ten sposób zaburzone zostaje mikrokrążenie, a więc krążenie krwi w naczynia włosowatych. Dodatkowo, skóra diabetyków jest bardziej wrażliwa i narażona na występowanie zapalenia bakteryjnego czy grzybiczego. Co więcej, u chorych lubią pojawiać się zmiany ropne lub owrzodzenia. Dlatego laser mógłby prowadzić do podrażnienia tak niezwykle wrażliwej skóry.

Jakie wskazówki mogłaby Pani dać osobom cierpiącym na kruchość naczyń?

Niestety nie mam tu dobrych wiadomości. Osobom, u których pojawiły się pajączki nie wolno się opalać, jeść bardzo gorących i pikantnych posiłków lub pić gorących napojów, spożywać napojów alkoholowych. Bezwzględnie należy chronić twarz przed słońcem i stosować kremy z wysokimi filtrami. Warto również zacząć przyjmować preparaty zawierające witaminę C, które wzmocnią naczynia krwionośne.


VanguardPR