Suplementacja witaminy K i D dla Twojego dziecka

Autor: mgr położnictwa Beata Górska
Drukuj artykułBardzo istotną rolę w procesach krzepnięcia krwi odgrywa witamina K. Niewystarczająca jej ilość może być przyczyną występowania niebezpiecznych krwawień.

Zawartość witaminy K w mleku matki jest niewystarczająca do pokrycia dobowego zapotrzebowania maluszka w ten ważny dla zdrowia składnik.

Już po urodzeniu wszystkie noworodki w zależności od swojego stanu zdrowia jak i stopnia dojrzałości otrzymują w szpitalach tą witaminę według zaleceń lekarza.

Jeżeli karmisz swoje dziecko piersią pamiętaj również o podawaniu dziecku witaminy K od 8 doby aż do ukończenia trzeciego miesiąca życia!

Codzienna dawka tejże witaminy wynosi 25 mikrogramów/dobę. W przypadku występowania u noworodka/niemowlęcia przewlekłych biegunek, przedłużającej się żółtaczki dawkę tą należy zwiększyć do 50 mikrogramów/dobę.

W aptekach są dostępne gotowe preparaty witaminy K zawierające rekomendowaną dzienną dawkę. Są to łatwe w użyciu kapsułki. Zaleca się oderwanie końcówki kapsułki i wyciśnięcie jej zawartości bezpośrednio do ust dziecka lub też dodanie do ściągniętego z piersi pokarmu.

Bardzo ważne!

Jeśli dziecko jest karmione mlecznymi mieszankami modyfikowanymi lub też mlekozastępczymi po otrzymaniu jednorazowej dawki witaminy K tuż po porodzie nie potrzebują już dalszej profilaktycznej podaży tego składnika.

Istotna dla rozwoju kości i zębów jest także witamina D. Pozwala ona także na zachowanie optymalnego poziomu wapnia oraz fosforu w organizmie. Ponadto wczesne rozpoczęcie suplementacji tejże witaminy stanowi profilaktykę występowania między innymi nowotworów, niewydolności serca czy też choroby wieńcowej w późniejszym wieku.

Już od pierwszych dni życia zaleca się aby noworodki oraz niemowlęta zarówno te karmione piersią jak i te które karmione są mlekiem modyfikowanym oraz mieszankami otrzymywały witaminę D w codziennej dawce 400 j.m. (10 mikrogramów).

Należy zaznaczyć, że również dostępne są w aptekach gotowe, łatwe w użyciu preparaty witaminy D.