To już? - objawy rozpoczynającego się porodu

Autor: mgr położnictwa Beata Górska
Drukuj artykułPoród to szczególny czas, kolejne długie minuty, godziny, które niejednokrotnie napawają rodzącą różnymi emocjami - począwszy od niepewności, lęku, odczuwania bólu, koncentracji wewnętrznych sił, skupienia aż po wielką radość.

Uwieńczeniem sprostania temu ważnemu zadaniu jest wzięcie w ramiona nowonarodzonego dziecka. Warto w tym miejscu przytoczyć słowa - "skurcze porodowe jest to pierwszy uścisk, którym witasz na świecie Twoje maleństwo".

Wiele z ciężarnych zastanawia chwila rozpoczęcia porodu, czy to już się zaczyna, czy mamy się spieszyć do szpitala czy może jeszcze poczekać?

Na kilka dni przed porodem występują tzw. skurcze przepowiadające, nieregularne skurcze, które zwykle nie są bolesne a ich rolą jest przygotowanie mięśnia macicy do porodu. Są one indywidualnie odczuwane przez kobiety, ponieważ zależne są od progu bólu, mogą sprawiać wrażenie rozwierania się szyjki macicy jednak po pewnym czasie ustępują.

Zbliżającemu się porodowi towarzyszą objawy ogólnego samopoczucia kobiety ciężarnej m.in.:

- niepokój
- ból głowy
- odczuwanie gorąca
- kołatanie serca
- nawracające bóle okolicy krzyżowej i/lub miednicy mniejszej
- brak apetytu
- wzdęcia brzucha
- nudności i wymioty
- możliwe wystąpienie biegunki
- odczuwanie pełności w okolicy sromu
- parcie na odbytnicę

Niepokój i lęk może nasilać występujące na krótko przed porodem odczuwane przez kobiety ciężarne osłabienie ruchów płodu.

Należy zauważyć, że za zbliżającym się porodem przemawia także odejście tzw. czopa śluzowego, niewielkiej ilości śluzu z domieszką krwi. Zamyka on kanał szyjki macicy w czasie ciąży a zostaje naturalnie usunięty, wydalony podczas gdy szyjka macicy jest już przygotowana do porodu i rozpoczyna się jej rozwieranie.

Poród rozpoczyna się w momencie wystąpienia następujących objawów:
- kobieta odczuwa regularne skurcze mięśnia macicy co 10 minut lub też z większą częstotliwością trwających dłużej niż 30 sekund.
- pęka pęcherz płodowy i odpływają wody płodowe.
- wystąpi krwawienie, gdyż może być ono spowodowane rozwieraniem się szyjki macicy lub też może być to objaw niepokojący i konieczne jest ustalenie jego przyczyny np. przedwcześnie oddzielającego się łożyska.

Wówczas kobietę już uznajemy za rodzącą.

W przypadku, kiedy w dniu który odpowiada za przewidywany termin porodu nie wystąpią skurcze mięśnia macicy również skontaktuj się z lekarzem/położną.
Nie jest to powód do niepokoju, gdyż często zdarza się tak, że poród może odbyć się nawet do tygodnia lub dwóch przed lub też po wyznaczonym terminie i jest to także całkiem prawidłowe.

Powodzenia!


Autor: Beata Górska