Bieliźniane ABC, czyli jak dbać o bieliznę

Autor: Koniecznie przeczytaj
Drukuj artykuł

Piękny komplet bielizny to dla każdej kobiety prawdziwy skarb. Specjalnie dla naszych czytelniczek przygotowaliśmy kilka wskazówek, które sprawią, że bielizna będzie długo wyglądać jak nowa.

Zacznijmy od podstaw, czyli jak prać bieliznę

Bielizna wykonana jest z najdelikatniejszych tkanin, takich jak satyna, jedwab czy koronka. Przeważnie ma też dużo zdobień, marszczeń, kokardek i subtelnych diamencików. Wszystko to sprawia, że wymaga ona specjalnej pielęgnacji.

Podstawową zasadą jest oczywiście stosowanie się do zaleceń na metce. Wydaje się bardzo proste, jednak często o tym zapominamy. Bieliznę wykonaną z lnu, poliestru, sztucznego jedwabiu i bawełny teoretycznie możesz prać w pralce. Jeśli jednak wykończona jest marszczeniami lub zdobieniami, podejmujesz duże ryzyko. "Bielizna prana w niewłaściwy sposób szybko się traci swój oryginalny kształt" - mówi Pani Kinga Lesisz, właściciel jednej z największych polskich firm produkujących bieliznę, Kinga. "Nawet jeśli informacje na metce pozwalają na pranie bielizny w pralce, należy zachować szczególną ostrożność" ?-dodaje Pani Kinga. Użyj delikatnego płynu, najlepiej przeznaczonego do dziecięcych ubrań. Jeśli chcesz odświeżyć biały komplet, nie używaj detergentów z chlorem! Nieodwracalnie niszczy on materiał i może powodować zżółknięcie delikatnych materiałów. Biustonosze włóż osobno do specjalnych woreczków, lub małych poszewek na poduszki, przez co nie uszkodzisz drutami innych kompletów i pralki. Wybierz niską temperaturę i specjalny program do delikatnych tkanin lub tryb "pranie ręczne". Obecnie dużą popularnością cieszą się kulki do prania bielizny. Wykonane ze specjalnego, bardzo wytrzymałego plastiku, zapobiegają deformacji miseczek i niszczeniu delikatnych tkanin. Nie używaj wirowania!

"Jeśli bielizna wykonana jest z bardzo delikatnych tkanin lub typ miseczek to push-up, lepiej zdecydować się na pranie ręczne" - radzi Pani Kinga Lesisz. "To samo dotyczy gorsetów, podwiązek i pończoch". Pierwszym krokiem jest posortowanie bielizny według kolorów i zamoczenie jej w wodzie w temperaturze ok. 30 stopni. Do prania powinniśmy używać delikatnych płynów zmiękczających lub płatków mydlanych. Pamiętajmy, że wszelkiego rodzaju tarcie niszczy materiał. Bieliznę po takim namoczeniu powinniśmy wypłukać w ciepłej wodzie, a następnie jeszcze raz w zimnej, co zapobiegnie rozciąganiu się materiału. Nigdy nie susz bielizny w suszarce. Niszczy tkaniny, może je odbarwiać i kurczyć. Kaloryfer też nie jest dobrym sposobem. Wyprane komplety powinniśmy delikatnie wykręcić i suszyć na płasko, na rozłożonym ręczniku. W ten sposób bielizna zachowa swój idealny kształt.

Rady na plamy

Jeśli to możliwe, zamocz bieliznę zaraz po zaplamieniu. Nawet jeżeli jest mocno zabrudzona nie zwiększaj temperatury prania. Możesz jednak dodać więcej detergentu. Jeśli plamy po namoczeniu nie chcą zejść, spróbuj użyć odplamiacza. Najlepiej jednak sprawdź na niewidocznej części (np. wewnętrznej stronie biustonosza) czy nie odbarwia on tkaniny i nie uszkadza materiału. Bardzo często pomaga po prostu roztwór wody i mydła. Nigdy nie mieszaj różnych odplamiaczy. Jeśli użyjesz jednego, a plama pozostanie, zamocz bieliznę w wodzie przed użyciem następnego.

Pachnąca szuflada

Aby bielizna zachowała swój idealny kształt ważne jest odpowiednie przechowywanie. Warto zatrzymać pudełko, w które oryginalnie zapakowany był komplet. Jak mówi właścicielka firmy Kinga: "Nasza bielizna zapakowana jest w eleganckie pudełeczka, w których można później ją przechowywać. Ważne jest aby nie wywracać miseczek na lewą stronę, bo mogą ulec zdeformowaniu?". Szufladę warto wyłożyć papierem, ponieważ drewno może uszkodzić delikatne tkaniny. Wyjątkowy zapach uzyskamy przez włożenie do pojemników z bielizną małych woreczków z lawendą.