Piekno tkwi w sile Twoich włosów

Autor:
Drukuj artykuł

Najważniejsze jest pierwsze wrażenie. A gęste, zadbane i pełne blasku włosy to naturalna biżuteria dla każdej z nas. Jednak co zrobić, gdy włosy są cienkie, kruche i łamliwe?

Dobrodziejstwo zdrowych włosów.

Lekka, układająca się fryzura to najlepsza ozdoba jaką możemy sobie sprawić. Jednak oprócz walorów dekoracyjnych włosy spełniają jeszcze wiele innych, ważnych funkcji. Regulują temperaturę, a także osłaniają wrażliwą skórę głowy przed szkodliwym działaniem czynników fizycznych i chemicznych. Włosy choć delikatne i wymagające szczególnej pielęgnacji mają cechy, dzięki którym odporne są na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Do takich cech należą m.in.: trwałość włosów, ich elastyczność oraz zdolność pochłaniania wody.

Dlaczego włosy wypadają?

Człowiek posiada przeciętnie od 100 000 do 150 000 włosów na głowie. Z kolei długość cyklu ich życia wynosi od dwóch do siedmiu lat. Średnia wzrostu to około jeden centymetr na miesiąc i 0,35 milimetra dziennie. O kolorze naszych włosów decyduje zawartość barwnika czyli melaniny, właściwości powłoczki włosa i zawartość tłuszczu. Oprócz pigmentu włos w znacznej części składa się z keratyny. Jest to nierozpuszczalne w wodzie białko, wytwarzane w naskórku. Co istotne, każdego dnia tracimy od 50 do 100 włosów i jest to zjawisko w pełni naturalne. Z mieszka włosowego wyrasta kolejny włos, niejako w następstwie poprzedniego. Jednak kiedy wypada ich ponad 100 dziennie a włosy stają się cienkie, kruche i łamliwe pojawia się problem nadmiernego wypadania.

Bywa tak, że podczas pielęgnacji widzimy na szczotce spory kłębek włosów. Częste wypadanie włosów to reakcja organizmu na czynniki środowiskowe zewnętrzne i wewnętrzne, związane z działaniem hormonów i uwarunkowaniami genetycznymi. Niedożywiona i niedotleniona cebulka, zagnieżdżona w brudnym, pełnym sebum mieszku włosowym kurczy się i obumierania. Włos staje się słabszy, matowy, cienki i ostatecznie wypada. Na kondycję włosów wpływa wiele istotnych czynników, które odnoszą się również do ogólnego stanu zdrowia naszego organizmu. Nadmierne ich wypadanie często może być efektem przebytej choroby, braku witamin i składników mineralnych, monotonnej diety, niedoboru żelaza czy przyjmowania niektórych leków.
Znane leki, które powodują intensywne wypadanie włosów to leki stosowane w onkologii. Z kolei do bardziej powszechnych medykamentów mających takie efekty uboczne zaliczamy beta-blokery stosowane w nadciśnieniu i innych chorobach krążenia oraz leki przeciwzakrzepowe i obniżające poziom lipidów. Przyczyną nadmiernego wypadania włosów może być również anemia, przemęczenie, napięcie nerwowe czy nadmiernie stresujący styl życia, a także depresja, zaburzenia hormonalne, niedożywienie, ciężkie zakażenia, choroby tarczycy i zmiana pór roku. Włosy wypadają też po okresie letnim, ponieważ w tym czasie są szczególnie narażone na silne promieniowanie słoneczne. Natomiast u kobiet problem częstego wypadania włosów może mieć miejsce po odstawieniu doustnych środków antykoncepcyjnych, po porodzie lub w okresie menopauzy. W przypadku mężczyzn jest on często uwarunkowany genetycznie i endokrynologiczne przez męskie hormony płciowe.
W takiej sytuacji bardzo ważny jest zdrowy styl życia i prawidłowo zbilansowana dieta bogata w witaminy z grupy B, witaminę C, kwas foliowy, biotyny, żelazo, cynk, miedź oraz białko. Te wszystkie składniki mają istotny wpływ dla zdrowych włosów.
Dobre rezultaty uzyskamy również pijąc napar ze skrzypu polnego lub z pokrzywy. Na wypadające i zniszczone włosy doskonały jest też olejek rycynowy. Skutecznością cieszą się odpowiednie kosmetyki ze skłonnością do wypadania włosów dostępne w aptekach i drogeriach. Pierwszych efektów możemy spodziewać się już po około 1-2 miesiącach.
Jak widać przyczyny wypadania włosów są bardzo zróżnicowane i w znacznej mierze zależą od kondycji naszego organizmu. Dlatego ważne jest aby wcześnie zdiagnozować problem rozpoczynając odpowiednią kurację stymulującą odrastanie włosów.

Eksperci od pięknych włosów.

Szukając nowych rozwiązań zapobiegających nadmiernemu wypadaniu włosów, eksperci L?biotica opracowali zaawansowane, inteligentne dermo-kosmetyki z linii BiovaxMed Wypadanie Włosów, które mają na celu nie tylko zahamować ich wypadanie, ale skutecznie pobudzić odrastanie włosów i przywrócić im właściwą kondycję. Ta innowacyjna nazwa znalazła swoje zastosowanie w najnowszej serii kosmetyków: BiovaxMed Aktywny Żel Stymulujący Odrastanie Włosów i BiovaxMed Dermo-Stymulujący Szampon na Odrastanie Włosów. Dzięki nim włosy stają się bardziej gęste, włos wzmacnia się i pogrubia u nasady. Skóra głowy jest nawilżona, a włosy odżywione, miękkie i puszyste.
Receptury kosmetyków z linii BiovaxMed Wypadanie Włosów zawierają połączenie wyjątkowych składników aktywnych Capillisil 1,4% + Alistin 0,7%. Jest to zintegrowane działanie dwóch opatentowanych substancji pobudzających wzrost włosów, hamujących wypadanie i zwiększających ich gęstość. Dermoaktywne działanie regenerujące zapewnia równowagę mikroflory skóry, reguluje proces łuszczenia się naskórka i wzmacnia barierę skórną.

Badania kliniczne przeprowadzone przez Allergisa Dermatological and Cosmetic Study Ltd. pod opieką dermatologów i za zgodą Ethical Research Committee potwierdziły wysoką skuteczność składników:
- wzrost gęstości włosów u 82% badanych
- zdecydowana poprawa kondycji włosów u 91% badanych
- wzrost o 70% ilości włosów w fazie Angen (aktywnego wzrostu)
Nadmiernemu wypadaniu włosów często towarzyszy swędzenie głowy i przetłuszczanie się włosów, a także podrażnienie skóry preparatami do włosów zawierającymi substancje drażniące. (np. parabeny czy oleje mineralne). Surowce stosowane w Kuracji Stymulującej Odrastanie Włosów BiovaxMed są wolne od substancji drażniących i przede wszystkim gwarantują bezpieczeństwo stosowania.

Jak dbać o włosy?

Jeżeli zmagasz się z problemem nadmiernie wypadających włosów, a twoja fryzura właśnie w tym czasie potrzebuje szczególnej pielęgnacji, pamiętaj:
- nie susz włosów gorącym powietrzem z suszarki, nie szarp ich i nie prostuj prostownicą.
- ogranicz ilość stosowanych kosmetyków do stylizacji włosów, ponieważ ich nadmierna ilość bardzo osłabia włosy.
- podczas mycia włosów masuj skórę głowy przez kilka minut ? pobudzi to cebulki włosów i poprawi przepływ krwi.
- zadbaj o prawidłowo zbilansowaną dietę bogatą w witaminy i składniki mineralne.

Piękno tkwi w sile. Niegdyś zdrowe i długie włosy u mężczyzn oznaczały siłę i męstwo, z kolei u kobiet symbolizowały niewinność. Sprężyste, mocne i wytrzymałe kosmyki są nie tylko najlepszą ozdobą, ale też oznaką zdrowia. Dlatego warto o nie dbać.
Zdrowe i gęste włosy to również piękna, naturalna fryzura mająca wpływ na nasze dobre samopoczucie. Włosy wcale nie muszą wypadać, jeżeli tylko prawidłowo zadbamy o ich dobrą kondycję. Co istotne, stosując się do odpowiednich zaleceń możemy sprawić, że będą one zdrowsze i bardziej puszyste, a wtedy nasze silne, odżywione włosy będzie mógł rozwiewać wiatr.