Lampa jak nowa. Jak dbać o elementy oświetleniowe

Autor: Koniecznie przeczytaj
Drukuj artykuł

Choć lampy są efektownym elementem dekoracyjnym, często zapominamy o nich przy sprzątaniu. Dobrze jednak poświęcić im nieco uwagi. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji klosze będą wyglądać jak nowe przez wiele lat. Na co dzień wystarczy przetarcie lampy ściereczką z mikrofibry, która świetnie usuwa kurz. Raz na miesiąc warto zafundować domowym żyrandolom odświeżające spa.

Lampy mogą być efektownym elementem dekoracyjnym domu, niestety często pojawia się problem ich odpowiedniej pielęgnacji. Tymczasem, aby klosze i abażury wyglądały jak nowe, trzeba tylko stosować się do kliku wskazówek. Przed rozpoczęciem czyszczenia należy wyłączyć zasilanie lampy. Jeśli to tylko możliwe, zaleca się rozmontowanie kloszy żyrandola ? pozwoli to na dokładniejsze i bezpieczniejsze pozbycie się zabrudzeń. -Żarówki można wykręcić i przetrzeć ściereczką delikatnie zwilżoną alkoholem. Ważne, aby nie zostały na nich tłuste plamy, zabrudzona żarówka bowiem bardziej się nagrzewa ? radzi Dariusz Rodak, prezes firmy Sigma, produkującej lampy i elementy oświetleniowe. Pamiętajmy, aby bardzo dokładnie osuszyć żarówkę przed ponownym wkręceniem. Części stałe najlepiej przetrzeć na sucho, a następnie użyć środka przeznaczonego do konserwacji materiału, z którego zostały wykonane: stali, mosiądzu czy drewna.

Tkanina tkaninie nierówna

Każdy rodzaj tkaniny wymaga specjalnego traktowania. -Warto czytać informacje zamieszczone przez producenta lub dopytać o sposób konserwacji materiału w momencie zakupu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, najlepiej stosować najmniej inwazyjny sposób " przecieranie szmatką z mikrofibry lub odkurzanie " podkreśla Dariusz Rodak. Jeśli materiał na to pozwala, można spróbować wyprać płócienny abażur za pomocą miękkiej gąbki zamoczonej w ciepłej wodzie z łagodnym płynem do prania. Pamiętajmy jednak, by robić to bardzo delikatnie, a abażur dokładnie spłukać, by nie powstały zacieki. Chinz to tkanina, której nie wolno moczyć pod prysznicem - należy przetrzeć ją wilgotną gąbeczką, a następnie suchą irchą.

Błyszczące szkło i kryształy

Elementy szklane i kryształowe wymagają szczególnej uwagi. Są podatne na matowienie i powstawanie nieestetycznych zacieków. Ponadto, na szklanych kloszach kurz jest szczególnie widoczny. -Lampy z tych materiałów najlepiej myć wodą z delikatnym środkiem czyszczącym. Po wyschnięciu zaleca się przemycie ich łagodnym roztworem octu; to sprawdzony sposób na pozbycie się zacieków. Dodatkowo, klosze będą pięknie błyszczeć podpowiada Dariusz Rodak. Poszczególne elementy można też przetrzeć ściereczką zwilżoną alkoholem. To dobre rozwiązanie szczególnie w przypadku drobnych, trudnych do rozmontowania elementów. Do elementów szklanych można użyć również płynu do mycia szyb, ale uwaga, nigdy nie pryskajmy nim na nierozmontowany żyrandol. Dobrze sprawdzi się za to wilgotna bawełniana szmatka.

Plastik, pergamin, czy może drewno?

Wyjątkowo efektownym, ale zarazem delikatnym materiałem używanym do produkcji abażurów jest pergamin. -Pergaminu nie wolno moczyć. Najlepiej regularnie wycierać go z kurzu. Jeśli jednak zdarzą się uporczywe zabrudzenia, jest na nie sposób. Plamy można ostrożnie wytrzeć gumką do mazania mówi Dariusz Rodak. Drewno będzie wyglądać jak nowe po użyciu preparatu z woskiem i dokładnym wypolerowaniu. Najłatwiejsze w utrzymaniu są tworzywa sztuczne - często przecierane wilgotną szmatką i myte w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń będą wyglądać jak nowe. Najważniejsza zasada to po prostu systematyczność. -Lampy należy czyścić regularnie, aby nie dopuścić do powstania trwałych zabrudzeń. Jeśli będziemy o nie dbać, możemy być pewni, że posłużą nam długie lata podsumowuje Dariusz Rodak.