Życie kręci się wokół wody

Autor:
Drukuj artykuł

Woda jest najważniejszym płynem w życiu człowieka - bez niej trudniej przetrwać niż bez pokarmu. Ciało dorosłej osoby w niemal dwóch trzecich składa się właśnie z wody, w organizmie dziecka jest jej jeszcze więcej. Dlatego tak ważne jest regularne spożywanie wody - nie tylko w gorące, letnie dni. Ile powinniśmy jej spożywać i kiedy należy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów?

Wodny świat

Przyjmuje się, że w organizmie dorosłego człowieka jest ok. 60% wody i jest ona głównym składnikiem płynów fizjologicznych, m.in. krwi i limfy. Ponadto znajduje się w tkankach, narządach czy kościach. Co ważne - ilość wody w ciele uzależniona jest od płci i wieku. - Ciało Dziecka przychodzącego na świat składa się z ponad 76 proc. wody - zauważa lek. med. Joanna Iwankiewicz - pediatra, specjalista chorób dziecięcych. - Jej udział w pierwszym roku życia spada o ok. 10 proc., natomiast do dziesiątego roku życia zmniejsza się jeszcze o kilka procent. Teoretycznie niemal każdy wie, że spożywanie wody jest niezwykle istotne, że należy pilnować, aby w codziennej diecie jej nie brakowało, bo jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak w praktyce często okazuje się, że po napoje sięgamy dopiero w momencie, w którym odczuwamy pragnienie - zazwyczaj latem podczas bardzo wysokich temperatur i otaczającego nas suchego powietrza lub po wysiłku fizycznym. To ogromny błąd - płyny bowiem powinniśmy dostarczać w odpowiednich ilościach każdego dnia, bez względu na to, jaka temperatura akurat jest za oknem. Co ważne - pragnienie to według wielu naukowców sygnał informujący nas już o pierwszym stadium odwodnienia organizmu. Spożywanie płynów w tym momencie jest zatem jedynie działaniem doraźnym.

Woda wodzie nierówna

Szczególnie w przypadku dzieci rodzice powinni pamiętać o odpowiednim poziomie płynów w codziennej diecie. Niestety nierzadko miejsce wody zastępują kolorowe, słodkie napoje, które nie dość, że dostarczają młodemu organizmowi pustych kalorii, często zawierają sporo sztucznych dodatków, a ponadto przez wysoką zawartość cukru - jeszcze bardziej wzmagają pragnienie. - Dorośli - bo nie można tej odpowiedzialności scedować jedynie na rodziców - powinni od najmłodszych lat przyzwyczajać pociechy do stałej obecności wody w codziennej diecie - zaznacza lek. med. Joanna Iwankiewicz. - To ona powinna być pierwszym płynem, po który sięgają, gdy chce im się pić. Jednak należy pamiętać o tym, że nie każda woda będzie odpowiednia dla młodego organizmu. Wbrew pozorom jej wybór nie ogranicza się jedynie do decyzji: gazowana czy bez bąbelków. - Dla dzieci, podobnie jak dla kobiet w ciąży czy w okresie karmienia, odpowiednia jest niegazowana, niskozmineralizowana woda o obniżonej zawartości sodu, za to bogata w magnez i wapń - radzi ekspertka. Najlepiej, jeśli woda, po którą sięgamy otrzymała rekomendacje instytucji wyspecjalizowanych w opiniowaniu produktów dla dzieci, jak np. woda Mama i ja. Taka woda o specjalnym przeznaczeniu to najbezpieczniejsze rozwiązanie. Oprócz spożywania jej prosto z butelki warto wykorzystywać ją także do rozwadniania zbyt intensywnych
w smaku soków owocowych.

Zdrowe nawyki

Szukając w różnych źródłach informacji dotyczących ilości wody, którą powinien spożywać człowiek, natrafić można na różne, czasem wręcz sprzeczne dane. Pewne jest jednak to, że jest ona uzależniona przede wszystkim od trybu życia. Osoby aktywne fizycznie - nie tylko sportowcy wyczynowi, ale również osoby, które regularnie uczęszczają np. na siłownię czy inne sportowe zajęcia - powinny spożywać więcej płynów. W trakcie treningu woda i elektrolity są wydalane z potem, dlatego ich niedobory należy uzupełniać. Podobnie jest w przypadku dzieci, które intensywnie bawią się na podwórku, biegają, grają w gry wymagające wysiłku fizycznego . Opiekun powinien mieć zawsze przy sobie butelkę wody, najlepiej przeznaczoną stricte dla dzieci, jak np. woda Mama i ja. Uczulajmy również maluchy, aby - mimo najlepszej nawet zabawy - co jakiś czas robiły sobie przerwę w celu uzupełnienia płynów.

Woda to główny składnik ludzkiego organizmu, dzięki niej na Ziemi istnieje życie. Dlatego tak ważne jest dbanie o odpowiednią jej ilość w codziennej diecie. Należy o tym pamiętać nie tylko w czasie upałów, ale każdego dnia - również podczas zbliżającej się zimy. Dorośli natomiast powinni zwracać szczególną uwagę na dietę dzieci, bo zdrowe nawyki żywieniowe przekazane podczas najmłodszych lat procentują zdrowiem w dorosłym życiu.

Woda źródlana Mama i ja

Cena:
1,5 L - cena: 2zł
0,5 L- cena: 1,50zł

Joanna Iwankiewicz
Lek.med Joanna Iwankiewicz
Ul. Energetyczna 8
53-330 Wrocław
Tel. (71) 361 46 05
Kom. 783838281
http://www.pediatra-iwankiewicz-wroclaw.pl/kontakt.php


"Mama i ja" to marka źródlanej wody niegazowanej. Produkt przeznaczony jest w szczególności dla niemowląt i małych dzieci, kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. "Mama i ja" to marka należąca do firmy WOSANA S.A. Początki firmy sięgają 1991 roku, jej siedziba mieści się w Andrychowie. Najwyższą, jakość produktów zapewnia wdrożony przez firmę system zarządzania bezpieczeństwem żywności zgodny z międzynarodową normą EN ISO 22000: 2005. "Mama i ja" posiada pozytywną opinię od Centrum Zdrowia Dziecka. Produkt dostępny jest w sieciach: Real, Makro, Tesco, Kaufland, Netto, Carrefour, Selgros, Auchan, Eurosklep oraz e-sklepach dodomku.pl oraz frisco.pl

WOSANA S.A.
PRODUCENT SOKÓW, NAPOJÓW I WÓD ŹRÓDLANYCH
WOSANA SPÓŁKA AKCYJNA
z siedzibą w Andrychowie przy ul. Batorego 35a, 34-120 Andrychów
tel. 033/ 873 41 51
fax 033/ 873 41 53
e-mail: marketing@wosana.pl
www.wodadladziecka.pl