Owocowa Wielkanoc z Suszoną Śliwką, Morelą i Żurawiną marki KRESTO

Autor:
Drukuj artykuł

Gdy przyroda budzi się do życia po zimowym śnie, na drzewach pojawiają się pierwsze zielone pąki, oko zaczynają cieszyć fioletowe krokusy - wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że nadchodzi wiosna. Wtedy też zaczynamy już powoli myśleć o zbliżających się Świętach Wielkanocnych. To doskonała okazja, by pochwalić się najbliższym kulinarnymi umiejętnościami. W przygotowaniu świątecznych potraw pomocne będą Suszone Morele, Żurawina i Śliwki marki Kresto.


Aromatyczne skojarzenia


O ile Boże Narodzenie najczęściej kojarzy się z zapachem korzennych przypraw, piernika, smakiem czerwonego barszczu z uszkami czy karpia przygotowanego na wiele sposobów, to symbolem Wielkanocy dla wielu osób są przede wszystkim jajka i różne związane z nimi wariacje. Jednak nie same jajka goszczą na wielkanocnych stołach, nie brakuje także pieczonych mięs, których smak doskonale podkreślają suszone owoce - tak w wersji nadzienia, jak i sosów czy po prostu aromatycznych dodatków. Schab nadziewany suszonymi śliwkami to już klasyka, która pojawia się w wielu domach, m.in. przy okazji Świąt Wielkiej Nocy. Alternatywą dla tej propozycji może być zamiana śliwek na morele. Ciekawe walory smakowe uzyskamy, jeśli wcześniej morele spędzą trochę czasu np. w syropie z ananasa. Bez względu na to, czy wybierzemy klasyczne czy alternatywne rozwiązanie, podczas przygotowywania wielkanocnych potraw doskonale sprawdzą się Suszone Śliwki i Morele marki Kresto. Ich doskonały, pełny smak i bogaty aromat nadadzą całości fantastycznych walorów. Słodkawy, delikatnie cierpki smak owoców świetnie przełamuje aromat mięsa tworząc idealną kompozycję. Suszone Śliwki czy Żurawina marki Kresto dobrze sprawdzą się także w roli dodatków do dań mięsnych. Na ich bazie przygotować można np. wyraziste sosy, które podkreślą wyjątkowy charakter całej potrawy - bez względu na to, czy będzie to schab, kaczka, perliczka czy inne mięso.


Coś dla łasuchów


Jednak Wielkanoc to nie tylko dania obiadowe, oparte o wyrafinowane i elegancko podane mięsa. To również pyszne, słodkie wypieki, które kuszą nasze zmysły, gdy tylko znajdą się w piekarniku lub gdy przekroczymy prób domu, w którym planujemy celebrować świąteczny czas. Mazurki, babki, serniki - to pierwsze pozycje na liście słodkiego menu, które przychodzą do głowy. Oprócz tych tradycyjnych przepisów warto czasem poeksperymentować, aby nieco zmienić smaki, do których od lat przyzwyczajeni są domownicy. Nawet subtelna zmiana potrafi zrobić piorunujące wrażenie. Dodając do klasycznej babki Suszonych Śliwek marki Kresto uzyskamy efekt, który na pewno zaskoczy degustujące osoby. Na pierwszy rzut oka bowiem babka nie będzie specjalnie różniła się od tego wypieku, który co roku gości na stole, jednak po spróbowaniu odkryta zostanie tkwiąca w środku tajemnica. Jeśli chcemy nieco unowocześnić świąteczne menu zaproponujmy gościom rzadziej spotykane na wielkanocnym stole przysmaki. W roli tej doskonale odnajdą się np. tak popularne w ostatnich latach muffinki. Ich słodycz doskonale zrównoważy np. kwaskowata, suszona Żurawina marki Kresto, którą można dodać do ciasta, jak i wykorzystać do dekoracji babeczek.

Świąteczne dni są wyjątkowe - zarówno po względem duchowym, rodzinnym, jak i tym bardziej przyziemnym, związanym z doznaniami smakowymi. Wyjątkowe dania i wypieki potrafią doskonale uświetnić ten czas. Z Suszonymi Morelami, Śliwkami i Żurawiną marki Kresto możemy mieć pewność, że podniebienia naszych bliskich jeszcze przez długi czas będą pamiętać fantastyczny smak świątecznych potraw.


Bakalie marki KRESTO:

Morele suszone
Dostępne gramatury: 200g, 500g
Cena brutto 200g: 5,99
Cena brutto 500g: 15,59

Śliwki suszone
Dostępne gramatury: 200g, 500 g
Cena brutto 200 g: 5,99
Cena brutto 500 g: 15,59

Żurawina suszona
Dostępne gramatury: 200 g, 500 g
Cena brutto 200 g: 8,99
Cena brutto 500g: 17,99


Firma VOG Polska Sp. z o.o. powstała w 1994 roku, początkowo pod nazwą KRESTO- Polska. W 1999 pozyskała nowego właściciela VOG AG-austriackie przedsiębiorstwo z centralno-europejską kompetencją, własnymi spółkami w 7 krajach, doświadczeniem w produkcji win i oleju jadalnego, jak również w imporcie oraz w handlu produktami spożywczymi i przemysłowymi. Przedsiębiorstwo VOG Polska Sp. z o.o. spełnia również wymagania International Food Standard ( IFS) na poziomie wyższym. Certyfikowany system zarządzania bezpieczeństwem żywności HACCP gwarantuje bezpieczeństwo oraz wysoką jakość produktów.


VOG Polska Sp. z o.o.
ul. Przemysłowa 8
96-100 Skierniewice
www.vog.pl