Zapinaj pasy bezpieczeństwa także będąc w ciąży!!!

Autor: mgr położnictwa Beata Górska
Drukuj artykułW naszym kraju istnieje przekonanie, że kobiety będące w ciąży są zwolnione z konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. o ruchu drogowym wskazuje, że obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy kobiet ciężarnych w widocznej ciąży. Mówi o tym ust.2, art. 39, dział II, rozdział 5 - porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach.

Prawo zezwala kobietom w zaawansowanej ciąży jeździć bez zapiętych pasów, nie określając dokładnie wytycznych takiego postępowania.

Część kobiet na pytanie dlaczego nie zapina pasów odpowiada, że boi się aby pas nie uciskał brzucha lub tłumaczy, że nie jest to wygodne czy też bez zastanowienia korzysta z tego przywileju.

Konsekwencje rezygnowania z zapinania pasów bezpieczeństwa dla ciężarnej oraz płodu to:

- przedwczesne oddzielenie się łożyska to najczęstszy stan zagrożenia płodu
- bezpośrednie obrażenia płodu
- poród przedwczesny
- pęknięcie macicy
- obumarcie płodu
- śmierć matki
- zaburzenia układu nerwowego i mięśniowego

Decyzja o zapinaniu pasów bezpieczeństwa w samochodzie należy do Ciebie. Pamiętaj jednak, że będąc w ciąży chronisz dwa życia - Twoje oraz mającego przyjść na świat dziecka. Dlatego zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa!!!

Należy zauważyć, że pasy bezpieczeństwa powinny być odpowiednio użyte i zapięte tak aby prawidłowo spełniały swoje funkcje oraz nie narażały na ucisk ciężarnej macicy.

Jak należy zapinać pasy bezpieczeństwa będąc w ciąży?

- odpowiednio ustawić fotel kierowcy tak aby można było wygodnie sięgać hamulca, sprzęgła oraz pedał gazu
- pas naramienny powinien przechodzić ukośnie pomiędzy piersiami
- pas biodrowy umieścić pod brzuchem, nad udami zapiąć go oraz dociągnąć
- należy pamiętać, aby pas przylegał płasko do ciała i był napięty

Pasy powinny podtrzymywać ciężarną w miejscach najmniej narażonych na urazy, jednocześnie chroniąc te najbardziej wrażliwe, czyli brzuch kobiety w którym rozwija się płód. Można skorzystać również ze specjalnego adaptera do pasów bezpieczeństwa dla kobiet ciężarnych. Innym pomocnym rozwiązaniem są nakładki antyuciskowe zapinanie do pasa biodrowego i naramiennego tak aby zmniejszyć ich ucisk.

Zapięcie pasów bezpieczeństwa zajmuje kilka sekund a może uratować życie Tobie i Twojemu dziecku.