Tajemnice etykiet - czytajmy na zdrowie!

Autor:
Drukuj artykuł

Decydując o zakupie konkretnego produktu spożywczego zwracamy uwagę na kilka czynników. Nieprzerwanie od lat na pierwszym miejscu króluje cena, oprócz tego liczy się nazwa producenta, nierzadko reklama i wygląd opakowania, bardzo często wymieniana jest jakość. Jednak niewielu z nas czyta etykiety, a to właśnie po składzie najlepiej ocenić można dany produkt. Na co zatem zwracać uwagę, aby dokonać słusznego i zdrowego wyboru?

Wiedza tylko w teorii

Według różnych raportów świadomość Polaków dotycząca wagi zdrowego i racjonalnego odżywiania z roku na rok wzrasta, wciąż jednak jest daleka od ideału. Nie przekłada się również na codzienne zachowania i zwyczaje żywieniowe - wiemy, co powinniśmy robić, ale zapominamy o tym w praktyce. Trzy lata temu jedynie co piąty Polak sprawdzał skład produktu przed zakupem,
w zeszłym roku tylko co trzeci z nas zerkał na datę przydatności do spożycia. Może wynika to z błędnego założenia, że wszystko co znajduje się na sklepowych półkach jest dla nas zdrowe i odpowiednie, a różni się jedynie nazwą, producentem, kolorem opakowania i ceną? Rzeczywistość jest zupełnie inna - jedynie dokładne czytanie etykiet przed zakupem i analiza zawartych w nich informacji pozwala na podjęcie świadomej decyzji zakupowej. Co w takim razie powinno zwrócić naszą szczególną uwagę?

Nic nie jest wieczne

Jedną z pierwszych rzeczy, którą powinniśmy sprawdzać przed zakupem, jest data ważności. Zazwyczaj spotkać można się ze sformułowaniem "Należy spożyć do" określającym termin, po upływie którego produkt spożywczy traci przydatność do spożycia. Informację taką znaleźć można przeważnie na towarach szybko psujących się - po wskazanej dacie nie należy już spożywać produktu. Ponadto spotkać można się jeszcze ze wskazaniem "Daty minimalnej trwałości". Termin ten oznacza datę, do której prawidłowo przechowywany produkt spożywczy zachowuje wszystkie swoje właściwości. Należy pamiętać o postępowaniu zgodnie z zaleceniami producenta - informacje dotyczące miejsca, temperatury i sposobu przechowywania również znajdziemy na etykiecie.

Skład na miarę zdrowia

Najważniejszą z informacji, która określa jakość kupowanego produktu, jest jego skład. Producenci są zobligowani do jego podawania zgodnie z zasadą "od największego do najmniejszego", tzn. na pierwszym miejscu podajemy składniki, których w produkcie jest najwięcej. To bardzo ważna wskazówka - jeśli np. w soku owocowym na pierwszym miejscu mamy wodę, a na drugim cukier - na próżno szukać w nim prawdziwych witamin. Zwracanie uwagi na pierwszą pozycję w składzie jest niezwykle istotne w przypadku wyrobów mięsnych. Producenci często podają procentową zawartość mięsa w produkcie, jednak wskazanie na pierwszym miejscu MOM, czyli mięsa oddzielonego mechaniczne, nie wróży niczego dobrego. Dobry wyrób mięsny poznamy m.in. po wysokiej zawartości samego mięsa oraz jak najmniejszej ilości sztucznych dodatków. Naturalne składniki to podstawa zdrowego żywienia - dzięki nim produkty z linii Natura marki Nove charakteryzują się niepowtarzalnym smakiem i aromatem.

Bezpieczne, zdrowe, wartościowe

Obok składu producenci zobowiązani są również podawać informacje dotyczące zawartych w produktach alergenów. Niektórzy jasno wskazują na brak określonych substancji. Dobrym przykładem są produkty z linii Natura marki Nove, które nie zawierają glutenu, co podkreśla nie tylko odpowiedni napis na etykiecie, ale również symbol przekreślonego kłosa. Dzięki temu osoby poszukujące właśnie produktów bezglutenowych z łatwością znajdą je na sklepowych półkach. Zapoznając się ze składem artykułów należy również zwrócić uwagę na sztuczne dodatki z literką "E". To nie tylko konserwanty, ale również barwniki czy przeciwutleniacze, które znacząco wpływają na smak i zapach spożywanych potraw. Jeśli poszukujemy naturalnych, zdrowych i bezpiecznych produktów wybierajmy te, które w składzie mają jak najmniej podobnych składników, a najlepiej - nie mają ich wcale.
Eksperci porównują wagę czytania etykiet produktów spożywczych do konieczności zapoznawania się z ulotkami przy lekach. Nic w tym dziwnego - skład tego, co jemy w dużym stopniu wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie, wygląd. Warto zatem sięgać po artykuły, których opisy są jasne i dobrze widoczne, jak w przypadku produktów z linii Natura marki Nove.


Zakłady Mięsne Nove Sp. z o.o. są częścią grupy Tican z siedzibą w Danii. Nove to średniej wielkości firma FMCG usytuowana na obrzeżach miasta Nowe (około 100 km na południe od Gdańska). Surowiec do produkcji mięsa pochodzi z najlepszych zakładów, posiadających certyfikaty na zgodność z systemami uznanymi przed GFSI. Bezpieczeństwo i wysoką jakość wyrobów gwarantuje Nadzór Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej. Dzięki nowoczesnej i efektywnej technologii produkcji opartej na ścisłej kontroli jakości i wysokiej higienie, gwarantowanym przez prowadzony w zakładzie system kontroli HACCP, Zakłady Mięsne Nove uzyskały uprawnienia eksportowe na rynki krajów UE oraz posiadają certyfikaty BRC
i IFS oraz zatwierdzone audyty wielkich międzynarodowych sieci. Zakłady mięsne Nove i linia Natura otrzymały licencję na używanie międzynarodowego symbolu przekreślonego kłosa, określającego bezglutenową żywność.
W skład linii Natura wchodzą szynka zrazowa, kiełbasa długa, kiełbasa krótka, kiełbasa krakowska, parówki, schab, szynka zrazowa z tłuszczem. Produkty są paczkowane i dostępne na stoiskach samoobsługowych w Auchan, w Tesco, Makro, Almie.


Zakłady Mięsne "Nove" Sp. z o.o.
86-170 Nowe, Morgi 53
tel.: 48 52 332 83 81
fax: 48 52 332 83 80
e-mail:sekretariat@zmnove.pl
http://www.zmnove.pl